29 березня в історії

Події 29-го березня в хронологічному порядку

1795 Німецький композитор Людвіґ ван Бетховен уперше дав концерт у Відні
1798 Французи проголосили утворення на території Швейцарії маріонеткової Гельветійської Республіки
1848 Через сильні морози, що скували річку Ніагара, на понад 30 годин «зупинився» Ніагарський водоспад
1864 У Народному домі у Львові відбулася перша вистава першого в Галичині професійного українського театру (заснований товариством «Руська бесіда»)
1867 Ухвалено Північноамериканський акт, яким створено Канаду — федеративний британський домініон
1886 Джон Пембертон з Атланти створив новий лікувальний напій, нині відомий під назвою кока-кола
1910 У Марселі піднявся в повітря перший гідроплан, пілотований Альбером Фабром

Топ 7 найвідоміших людей, що народилися 29-го березня

1790 Джон Тайлер — десятий президент США. Тайлер був першим президентом, що вступив на посаду як віце-президент по смерті чинного глави держави
1895 Ернст Юнгер — німецький письменник, публіцист, націонал-революціонер та ентомолог. Ідеолог консервативної революції. Бойовий офіцер, учасник Першої та Другої світових воєн. Організатор багатьох націонал-революційних культурних середовищ, які забезпечили перемогу правих та консерваторів над ваймарським демократичним лібералізмом, соціал-демократами та комуністами до 1933 року. На ґрунті своїх ранніх радикальних, націоналістичних, анти-демократичних та елітарних творів вважається деякими німецькими критиками предтечею націонал-соціалізму, тоді як інші критики висловлюють менш радикальні оцінки й зараховують Юнґера щонайбільше до реакційних кіл. На початку 1930-х років Юнґер дистаціювався від ідеології націонал-соціалізму через усвідомлення тоталітарної бездуховності цього масового руху
1941 Джозеф Тейлор молодший — американський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики 1993 року «за відкриття нового типу пульсарів, що дало нові можливості у вивченні ґравітації», спільно з Расселом Халсом.
1943 Джон Мейджор — британський політик, прем'єр-міністр Великобританії з 1990 по 1997 рік від Консервативної партії; у 1990, після того, як у зв'язку з розбіжностями в партії Маргарет Тетчер подала у відставку зі всіх посад, був обраний лідером партії і внаслідок цього призначений королевою прем'єр-міністром.
1943 Вангеліс — грецький клавішник, віолончеліст, флейтист, гітарист, перкусист, композитор, аранжувальник, автор текстів, продюсер.
1951 Роджер Майерсон — американський економіст і фахівець з теорії ігор, лауреат Нобелівської премії з економіки 2007 «за створення основ теорії оптимальних механізмів».
1968 Люсі Лоулес — новозеландська акторка, відома за роль Ксени у популярному телесеріалі Ксена: принцеса-воїн, за який отримала нагороду Золотий глобус та премію «Еммі».

Топ 7 найвідоміших людей, що померли 29-го березня

1058 Стефан IX (X) — сто п'ятдесят третій папа Римський , народився у Лотарингії, молодший брат графа Нижньої Лотарингії Годфріда III, який мав вплив на італійські справи оскільки був ще й маркграфом Тосканським.
1772 Еммануїл Сведенборг — шведський учений-природознавець, теософ, винахідник.
1792 Густав III — король Швеції у 1771—1792 роках. Походив з Гольштейн-Готторпської династії
1891 Жорж Сера — відомий французький художник-неоімпресіоніст, засновник течії дивізіонізму і пуантилізму, творець пуантилістської манери малювання.
1912 Роберт Фолкон Скотт — англійський дослідник Антарктиди. Навесні 1912 Скотт із чотирма колегами підкорив Південний полюс другим після Амундсена. Повертаючись із полюса, всі учасники експедиції загинули від голоду та виснаження
1982 Карл Орф — німецький композитор,музикознавець, педагог,член Баварської академії мистецтв.
2009 Моріс Жарр — французький композитор, автор саундтреків до багатьох фільмів. Володар багатьох премій за композиції до фільмів